* Hjemmesiden er under ombygning, derfor er nogle links måske forkerte * (marts2025)

Mener Jesus dét?

Mener Jesus dét?

Mener Jesus dét?

# Nyhed

Mener Jesus dét?

Vi har venner – og nogle af os har det, man kan kalde en slags fjender. Eller har vi flere fjender, end vi lige er klar over? 

Det er nemt at gøre godt for sine kære og sine venner. Man får lyst til at give dem det bedste. Og gå lidt længere for at de kan få nogle gode timer, når vi er sammen med dem. 

Hvad med vores fjender? Hvordan skal vi være overfor dem? 

På søndag er det ’elsk-din-fjende-dag’ i kirken. Jesus taler om, at vi ikke kun skal gøre godt, når det er naturligt og nemt: ’Hvis I kun elsker dem, der elsker jer, hvad løn kan I så vente?’ 

Hm… Mener Jesus virkelig, at vi skal elske vores fjender? Ja. 

Suk. 

Hvad og hvordan? Det må vi hjælpe hinanden til at finde ud af… 

Det begynder med Jesus. Han elsker sine fjender med en perfekt kærlighed. Da Jesus hænger på korset, siger han en bøn til sin Far. Han beder for de romerske soldater, som lige har banket naglerne i hans hænder og fødder: ’Far, tilgiv dem, for de ved ikke, hvad de gør.’ 

Vi er ikke Jesus. Alligevel siger Jesus, at vi også skal elske vores fjender. 

Det er ikke let. Denne søndag udfordrer Jesus os. Men han viser os også vejen videre. Den vej hedder: Først tage imod kærlighed – og dernæst gå på kærlighedens vej.

 


Du vil måske også kunne lide...

0
Feed

  Vildbjerg, Nøvling, Timring -Tiphede sogne   · 

 Fælles Kirkekontor

i Vildbjerg Kirkecenter 

Burgårdsvej 6, 7480 Vildbjerg    

  +97131132       vildbjerg.sogn@km.dk

      Vildbjerg Kirke - Kirkegade 2, Vildbjerg

  Vildbjerg Kapel - Søndergade 38, Vildbjerg

  Nøvling Kirke - Bakken 14, Skibbild-Nøvling

        Timring Kirke - Møltrupvej 48, Timring

      Tiphede Kirke - Timringvej 14A, Tiphede

GDPR med mere

find vores politik på forskellige områder.